Wypełnianie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną to szybki i skuteczny sposób na uporanie się z obowiązkiem składania zeznań podatkowych. Bez względu na to czy posiadasz firmę, czy jesteś osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej rozliczenia online są tym, czym warto się zainteresować.

PIT online – zalety

Nastał czas składania zeznań podatkowych za 2017 r. Coraz więcej podatników decyduje się na metodę elektroniczną – pit 2017 za 2016 r. złożyło w ten sposób ponad 8 mln podatników w Polsce. Nie dzieje się tak bez powodu. Spośród największych atutów tego rozwiązania wymienia się m.in.:

– oszczędność czasu,

– szybszy zwrot nadpłaty,

– opcję automatycznego sprawdzenia zeznania przed wysłaniem go do US,

– eliminację pomyłek – formularz pit 2017 zostanie poprawnie wypełniony, gdyż program zaznaczy błędy, w związku z czym w razie pomyłki nie ma konieczności uzupełniania dokumentu od nowa.

Należy się spodziewać, iż pity 2018 w formie elektronicznej rozliczy jeszcze więcej podatników niż do tej pory.

Dobry program do deklaracji online – czyli jaki?

Możliwość przesyłania e-deklaracji pojawiła się w 2009 r., jednakże początkowo dotyczyła tylko przedsiębiorców i wybranych formularzy. Obecnie pity 2017 może składać przez internet każdy podatnik, co znacząco ułatwiają różne narzędzia w postaci dostępnych online programów takich jak https://www.pitax.pl/pity-2017/. Posiadają one wiele zalet, niemniej warto zwrócić uwagę na to czy pozwalają rozliczyć każdy rodzaj dochodów, a więc z emerytur, z pracy – w tym również z pracy za granicą, z działalności gospodarczej, ze sprzedaży nieruchomości, dochody z papierów wartościowych itp. Kolejną istotną kwestią jest pomoc przy wyborze odpowiedniego druku. W Polsce ponad 80 proc. podatników rozlicza się za pomocą formularza PIT-37, jednakże pewna grupa musi złożyć pit 2018 na innym druku jak np. PIT-28 służący do rozliczania się metodą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Podsumowanie

Dobry program do rozliczania się z fiskusem online jest prostym i intuicyjnym narzędziem, które dosłownie prowadzi użytkownika za rękę. Tego typu aplikacje wyposażone są w funkcję weryfikacji poprawności wprowadzonych do formularza danych, dzięki czemu z wypełnieniem zeznania poradzi sobie każdy. Nie ma poza tym możliwości wysłania e-deklaracji do US, jeśli nie znajdą się w niej wymagane informacje – program przypomni podatnikowi o ich wpisaniu. Jest to bardzo wygodne – zwłaszcza że niepoprawnie wypełniona deklaracja skutkuje wezwaniem podatnika do US i nałożeniem na niego obowiązku złożenia korekty, przez co zwrot nadpłaty opóźni się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here