Prawo i jego przepisy, szczegółowo określają zachowanie podczas danych zdarzeń i okoliczności, jak również wytyczają postępowanie w wyjątkowych sytuacjach. Jedną z takich ustaw jest prawo do zachowku. Co to jest zachowek? Jakie przepisy go ograniczają? Komu się należy? Jak obliczyć jego wysokość? Gdzie znaleźć informacje na temat zachowku?
Zachowek to pewnego rodzaju uprawnienia bliskich krewnych spadkodawcy do wypłaty żądanej kwoty od osób, które nabyły prawa do wypłacenia spadku. Jest to w pewnym sensie ochrona bliskich spadkodawcy przed dowolnym rozporządzeniem spadkiem i majątkiem, jeszcze za życia spadkodawcy. Przepisy o zachowku mówią, iż osobami uprawnionymi do tego rodzaju działania są:
– zstępni – dzieci, wnuki, prawnuki,
– małżonek,
– rodzice spadkodawcy.
Zachowek w pierwszej linii wypłacany jest przez wskazanych spadkobierców. Jeśli jest to niemożliwe, a spadek przeszedł na rzecz windykacji, to od niej może zostać zażądana wypłata stosownej należności.
Możliwym jest również zażądania zapłaty zachowku od osoby, która jeszcze za życia spadkodawcy otrzymała od niego darowiznę doliczoną do spadku.
Jak obliczyć wysokość zachowku?
Zachowek, jest ułamkową częścią całego majątku osoby zmarłej. Wysokość zachowku uzależniona jest od wielu czynników, takich jak:
– wiek uprawnionego,
– wartości całego spadku,
– stanu zdrowia i możliwości wykonywania pracy uprawnionego, itp.
Uprawniony, który jest osobą niepełnosprawną i wykazuje całkowita niezdolność do pracy powinien uzyskać 2/3 udziału spadkowego. Taka sama wysokość wypłaty należy się również osobom małoletnim. Wszystkim pozostałym uprawnionym, należy się zachowek będący 1/2 całości spadku.
Należność oraz wysokość zachowku rozpatrywana jest indywidualnie, w zależności od danej sytuacji i czynników wiążących. Wszelkie przydatne informacje dostępne są na stronie internetowej ZACHOWEK.
Kliknij tutaj aby przeczytać więcej.