W jaki sposób funkcjonuje kancelaria prawna

Ukończenie studiów prawniczych i aplikacji oraz zdanie egzaminu zawodowego to coś, co budzi powszechny podziw. Nic dziwnego, w końcu prawo, a następnie aplikacja, to ścieżka zawodowa, której podejmują się najbardziej ambitne i wytrwałe osoby. Zwieńczeniem ich trudu jest zwykle własna kancelaria prawna.

Kancelaria prawna – podstawy do jej założenia

Prawnik, który ukończył studia prawnicze, ale nie odbył żadnej aplikacji, może, w ramach prowadzenia własnej działalności gospodarczej, otworzyć kancelarię doradztwa prawnego. W takiej kancelarii otrzymamy poradę prawną bez możliwości zatrudnienia pełnomocnika.

Funkcję pełnomocnika może pełnić wyłącznie radca prawny bądź adwokat. Oczywiste jest zatem, że do prowadzenia kancelarii radcowskiej czy adwokackiej konieczne są dodatkowe uprawnienia w postaci aplikacji. O ile radca prawny ma możliwość podjęcia stosunku pracy, o tyle adwokat jest w pewnym sensie zmuszony do założenia własnej kancelarii. Adwokat może oczywiście dołączyć do większego zespołu w dużej kancelarii lub założyć spółkę z innymi adwokatami.

Jak działa kancelaria prawna?

Kancelaria prawna to miejsce, w którym każdy klient powinien dostać wyczerpującą odpowiedź na nurtującą go sprawę. Co więcej, klient może zatrudnić radcę prawnego bądź adwokata, aby reprezentował on interes klientów na sądowej wokandzie.

Zakładając własną kancelarię prawną warto pomyśleć o specjalizacji. Kancelaria, która specjalizuje się w konkretnym zagadnieniu będzie miała większe szanse na zdobycie uznania wśród konkurencji. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się kancelarie prawne, które skupiają się na niesieniu pomocy frankowiczom.

Własna kancelaria prawna – czy to się opłaca?

Założenie własnej kancelarii prawnej to dość czasochłonny proces. Studia prawnicze trwają pięć lat, a aplikacja adwokacka i radcowska kolejne trzy. Przygotowanie do egzaminu zawodowego z pewnością też wymaga nie lada wytrwałości. Założenie własnej kancelarii prawnej jest zatem zwieńczeniem trudu, jaki wiązał się z przejściem ten wyboistej ścieżki edukacyjnej.

Czy zatem jest to coś opłacalnego? Jak najbardziej. Zapotrzebowanie na usługi prawne w Polsce w dalszym ciągu jest ogromne i nic nie wskazuje na to, aby popyt na prawników miał ulec obniżeniu. Osoby, które prowadzą dobrze prosperujące kancelarie prawne, mogą liczyć na naprawdę spore dochody, sięgające kilkudziesięciu, a nawet i kilkuset tysięcy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here