Korzyści z systemu ERP w twojej firmie

System ERP to w skrócie oprogramowanie pomagające w zarządzaniu zasobami firmy w sposób kompleksowy. Pozwala ono dzięki zaledwie jednej bazie danych na gromadzenie i porządkowanie wszelkich informacji i dokumentów istotnych z punktu widzenia prowadzenia własnego biznesu. Jest to inwestycja, która opłaca się każdemu, komu zależy na rozwoju.

Wybór – jak go dokonać?

Należy wziąć pod uwagę, że wybierając optymalny wariant systemu ERP dla własnego przedsiębiorstwa, inwestujemy w jego przyszłość. Nie jest to bowiem rozwiązanie jedynie na chwilę, czy na dany etap działalności, a coś co będzie przydatne w firmie przez dziesięciolecie. Oprogramowanie może zmieniać się razem z firmą i wraz z nią wzrastać, tak aby spełnić oczekiwania zarządzających.

Przy wyborze istotna jest zarówno branża, w ramach której prowadzona jest firma, jak też wielkość działalności. Systemy ERP pozwalają na dobór optymalnego rozwiązania zarówno dla najmniejszych firm, jak też dla tych dużych korporacji, często o bardzo rozbudowanej strukturze, a nawet dla działających na rynkach międzynarodowych.

Zwrot inwestycji

Czy inwestując w oprogramowanie zapewniające sprawne zarządzanie zasobami firmy można mówić o zwrocie inwestycji? Jak najbardziej. Inwestycja ta z pewnością bowiem zaowocuje lepszą organizacją pracy, efektywniejszą pracą i lepszymi wynikami firmy. Przy założeniu określonego celu, który ma zostać osiągnięty zyski można już na wstępie oszacować. Skrócenie czasu produkcji danego wyrobu owocuje bowiem konkretnymi oszczędnościami, a to przekłada się na zysk.

W każdej firmie ważne jest właściwe planowanie wydatków i zysków. Jest to kluczowy element organizacyjny, w czym pomaga oprogramowanie należące do pakietu system ERP. Na początku niezbędne jest przeprowadzenie fachowej analizy wszelkich przepływów finansowych, aby planowanie mogło odbyć się świadomie. Przy właściwych założeniach możliwe będzie oszacowanie stopy zwrotu inwestycji i czasu, jaki jest do tego niezbędny.

Metody wdrożenia

Już na etapie zakupu oprogramowania trzeba mieć przemyślany sposób, w jaki zaimplementujemy system ERP w naszej firmie. Czas na to potrzebny zależy od kilku składowych, takich jak chociażby ilość użytkowników oraz ilość i rodzaje wdrażanych modułów systemu.

Planowanie czasu na wdrożenie wymaga przeanalizowania możliwości zaangażowania się poszczególnych pracowników oraz pewnej determinacji kadry zarządzającej. Warto opracować harmonogram wdrażania systemu ERP i następnie trzymać się jego realizacji. Przeciągnięcie procesów w czasie, spowoduje bowiem niekorzystne skutki w postaci mniej efektywnej pracy systemu od początków. Pierwsze efekty całościowego wdrożenia powinny być w sposób znaczny odczuwalne już po kilku miesiącach działalności.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here