Osoba zadłużona może nie czuć się komfortowo, gdy otrzyma wiadomość o konieczności spłaty zaległości. Jednak warto pamiętać, że dłużnicy mają konkretne obowiązki i od podejścia do nich może zależeć to, jak szybko całą sprawę uda się zakończyć pozytywnie.
W artykule wyjaśniamy, jakie są powinności i obowiązki dłużnika w trakcie prowadzonej windykacji oraz jak powinien postępować, by możliwie szybko uregulować swoje zobowiązania. Ważne: powinności i obowiązki osoby zadłużonej w głównej mierze wynikają z treści zawartego porozumienia/ugody.
Obowiązek spłaty zobowiązania w uzgodnionym terminie
Głównym obowiązkiem osoby zadłużonej jest oczywiście spłata długu. Jeśli dłużnik zdecyduje się na rozłożenie zadłużenia na raty, musi pamiętać o regularnym opłacaniu każdej z nich w terminie. Nieterminowa spłata rat może prowadzić do wypowiedzenia ugody oraz wszczęcia postępowania sądowego, które w rezultacie może skończyć się egzekucją komorniczą, jeżeli wierzyciel uzyska tytuł wykonawczy. Dłużnik powinien także informować wierzyciela o wszelkich zmianach, które mogą wpłynąć na jego sytuację finansową i możliwość regulowania długu.
Utrzymywanie kontaktu z wierzycielem
Jedną z ważniejszych rzeczy w procesie windykacyjnej dla osoby zadłużonej jest utrzymywanie kontaktu z wierzycielem. Firma windykacyjna nie może nikogo zmusić do kontaktu, ale ignorowanie pism czy telefonów od firmy windykacyjnej może pogorszyć sytuację.
Doradcy firm windykacyjnych, szczególnie na etapie polubownym, starają się znaleźć rozwiązanie korzystne zarówno dla osoby, która ma zaległości w spłacie, jak i wierzyciela. Warto zatem odbierać telefony i odpowiadać na korespondencję, aby przedyskutować możliwości spłaty i ewentualne rozłożenie zadłużenia na raty. Im dłużej zwlekamy z kontaktem, tym większe mogą urosnąć odsetki.
Współpraca z firmą windykacyjną
W procesie windykacyjnym kluczowa jest współpraca dłużnika z firmą windykacyjną, taką jak https://pl.kruk.eu/. Nie oznacza to, że osoba zadłużona ma taki obowiązek, ale warto, by osoba zadłużona była otwarta na proponowane rozwiązania i przestrzegała ustaleń. Jeśli firma windykacyjna proponuje możliwość rozłożenia zadłużenia na raty lub odroczenia terminu spłaty, warto rozważyć te opcje i odpowiednio się do nich ustosunkować. Brak współpracy z firmy windykacyjnej może prowadzić do podjęcia przez nią bardziej zdecydowanych działań, np. wpisania do rejestru lub rejestrów osób zadłużonych czy skorzystania z drogi sądowej.
Obowiązek rzetelnego przedstawienia swojej sytuacji finansowej
Jeśli twoje zadłużenie trafi do kancelarii komorniczej, a zatem jeśli w procesie windykacyjnym wierzyciel otrzymał tytuł wykonawczy, czyli sądowy nakaz egzekucyjny lub wyrok z klauzulą wykonalności, a następnie skierował wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, wówczas sytuacja robi się naprawdę poważna. Należy liczyć się z tym, że otrzymasz opasłą kopertę, a w niej stertę dokumentów:
- Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji
- Zawiadomienie o zajęciu wierzytelności (jeśli nastąpiło)
- Wezwanie dłużnika do złożenia wykazu majątku.
Dokumenty te wynikają ze stosownych przepisów prawa, zgodnie z którymi komornik musi dostarczyć osobie dłużnika informację o nakazie lub wyroku sądowym, z tytułu którego następuje egzekucja, powiadomienie o zajęciu wynagrodzenia czy wierzytelności (m.in. jeśli dana osoba posiada rachunek bankowy i posiada na nim środki), a także wezwanie do złożenia wykazu majątku. Osoba zadłużona ma obowiązek złożenia Takiego wykazu w terminie wskazanym w piśmie, zwykle jest to około 7 dni.
Co zawiera wykaz majątku?
To, co zawiera wykaz, regulowane jest przez przepisy prawa. W piśmie od komornika można znaleźć na przykład wezwanie do wskazania
- Informacji o działalności zarobkowej
- Informacji o złożonych deklaracjach podatkowych
- Danych o sposobie, w jaki dłużnik zaspokaja potrzeby mieszkaniowe (gdzie i z kim zamieszkuje, na jakiej podstawie: najem, własność, użyczenie…)
- Posiadanych udziałach w spółkach
- Posiadanych nieruchomościach
- Posiadanych ruchomościach
- Przysługujących wierzytelnościach…
Jak widać komornik ma prawo do uzyskania naprawdę szczegółowych informacji na temat sytuacji życiowej osoby zadłużonej, która musi ich udzielić pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Podsumowanie
Zrozumienie, jakie są obowiązki i powinności osoby zadłużonej w procesie windykacyjnym, jest kluczowe dla szybkiego i bezproblemowego rozwiązania sytuacji. Kontakt z wierzycielem, rzetelne przedstawienie swojej sytuacji – co sprzyja ustaleniu np. rat dopasowanych do możliwości, jeśli dojdzie do podpisania ugody. Etap polubowny windykacji daje osobie zadłużonej szansę na wyjście na finansową prostą bez dodatkowych opłat, odsetek, czy wejścia na etap sądowo-komorniczy.