Wiek XXI przyniósł wiele udogodnień, między innymi w postaci Internetu powszechnie używanego w dzisiejszych czasach, a co za tym idzie – również i rynek e-commerce rozrasta się coraz bardziej, przyciągając coraz to większą liczbę klientów w różnej kategorii wiekowej. Wciąż więc rośnie liczba osób, które decydują się na założenie własnej firmy prosperującej za pomocą czeluści Internetu. Nim jednak sfinalizują swój pomysł, zadają sobie jedno pytanie: jak założyć sklep internetowy?
Na drodze założenia własnego sklepu internetowego należy dokładnie przemyśleć pewne aspekty, do których zalicza się przede wszystkim pomysł, nazwę oraz główną tematykę, w zgodzie której firma ma prosperować w późniejszym czasie. Dodatkowo każdy właściciel powinien odpowiednio zastanowić się nad oprogramowaniem i odpowiednią witryną, która zostanie wizytówką firmy.
Najważniejsze są formalności, które – choć znajdują się w innej kolejności – zajmują wiele czasu, a jednocześnie – są niezbędny, aby sklep mógł działać w pełni legalnie i bez większych problemów. Warto mieć na uwadze, aby:
– zarejestrować firmę w Urzędzie Miasta;
– zdobyć REGON (w Urzędzie Statycznym);
– założyć firmowe konto bankowe;
– zarejestrować NIP;
– wybrać formę podatków;
– zgłosić się do ZUS po ubezpieczenia;
– zgłosić firmę do PIP-u.
Drugim etapem jest pomysł, który nie powinien być jednym z setek. Zwykle sklep musi odznaczać się oryginalnością. Warto przemyśleć, jaki asortyment będzie obejmować, a także kto ma być klientem. Należy również sprawdzić własną konkurencję, by nie rozczarować się zbyt późno.
Nazwa to trzeci aspekt, o którym nie winno się zapominać – najlepiej wypisać wszystkie pomysły na kartce, zastanowić się nad najlepszymi i odsunąć najgorsze. Warto poradzić się też osób bezstronnych, bowiem jedynie obiektywni potrafią najlepiej pomóc. Nazwa powinna być chwytliwa, a jednocześnie łatwa do zapamiętania. Przy wyborze nazwy należy też sprawdzić, czy domena podobnego typu jest dostępna. Najczęściej warto wybrać końcówkę “pl”, jeśli sklep ma prosperować jedynie na rynku polskim.
Równie ważne jest dobranie odpowiedniego oprogramowania, na którym całość firmy ma się opierać. Warto przez zakupem danego oprogramowania, skorzys