W dużych firmach produkcyjnych jest naprawdę mnóstwo elementów, które cały czas muszą podlegać kontroli i sprawdzaniu. Nawet jeżeli praca odbywa się głównie przy pomocy maszyn, które są odpowiednio zaprogramowane, w każdym momencie mogą pojawić się jakieś błędy, które wymagają bardzo szybkiej decyzji człowieka. Operatorzy linii produkcyjnych i osoby pracujące przy kontroli maszyn mają do swojej dyspozycji system andon, niezwykłe usprawniając ich zadania.
System andon do firmy produkcyjnej
Maszyny bywają zawodne – chociaż współczesne firmy są całkowicie skomputeryzowane, czynnik ludzki jest niezbędny, aby wszystko nadzorować i podejmować decyzje w krytycznych momentach. System andon został opracowany właśnie po to, by wspierać operatorów i ludzi odpowiedzialnych za kontrolę i nadzór nad produkcją w firmach. Ten prosty system opiera się na wizualnym sposobie informowania o zagrożeniach i usterkach, jakie mogą niespodziewanie pojawić się podczas produkcji. Historia systemu andon to tak naprawdę linie produkcyjne w koncernie Toyoty, gdzie po raz pierwszy wykorzystano kolorowe światła do sygnalizowania o różne błędach i usterkach.
System andon do kontroli i wsparcia produkcji
Historycznie system andon wywodzi się z branży motoryzacyjnej. To właśnie tam wprowadzono stan wizualny sposób do informowania o zaistniałych nieprawidłowościach na linii produkcyjnej. Pozwoliło to na szybkie reagowanie i na przykład zatrzymanie maszyn, które produkowały wadliwe podzespoły. Od tamtego czasu system andon został dopracowany i rozszerzony, współcześnie istnieje możliwość rozszerzenia sposobów sygnalizowania między innymi o bodźce dźwiękowe i grafiki. W ramach systemu andon w halach i firmach produkcyjnych montuje się specjalne monitory, na który w prosty sposób zwizualizowane jest przebieg pracy na liniach produkcyjnych i określone są punkty, w jakich doszło do nieprawidłowości i usterek.
Jak system andon usprawnia pracę w firmach produkcyjnych
Taka wizualizacja przemawia do wyobraźni bardzo wielu specjalistów. Proste informacje, które można przedstawić za pomocą grafik, można łatwo zinterpretować i szybko wdrożyć odpowiednie działania niezbędne do zapobiegnięcia katastrofie. Byłaby nią na przykład zepsutą maszyna czy felerna partia produktów, które zostały wyprodukowane z błędem. Patrząc na to z tej perspektywy, inwestycja we wdrożenie systemu Andon w firmie to tak naprawdę długofalowa inwestycja przynosząca duże zyski.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Signalo.