Jak pożyczać bezpiecznie w niepewnych czasach

Żyjemy w czasach, które charakteryzują się niestabilnością, a więc i częstymi kryzysami. Doświadczenie pandemii i wojny za wschodnią granicą sprawia, że w przyszłość spoglądamy niepewnie i z dużym niepokojem. Nie pomaga także spowalniająca gospodarka i dwucyfrowa inflacja, z powodu której z dnia na dzień żyje nam się ciężej. Jak przy negatywnej koniunkturze radzić sobie na rynku kredytowym, jeśli stajemy przed potrzebą pożyczenia gotówki?

Dlaczego obecnie trudniej jest otrzymać kredyt?

Aby zaprezentować, jak pożyczać bezpiecznie w niepewnych czasach, najpierw musimy wiedzieć, co stanowi genezę problemu. Dlaczego w 2022 r. tak trudno o kredyt? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

Nawet jeśli nie interesujesz się ekonomią lub finansami, intuicyjnie z pewnością czujesz, że obecny problem na rynku kredytowym ma podłoże gospodarcze. Jest to dobry trop, ponieważ cały proces nieodłącznie wiąże się z rosnącą inflacją, a w zasadzie ze zwalczaniem jej. Spadek wartości nabywczej pieniądza zmusza instytucje państwowe do działania. W Polsce za regulacje w polityce monetarnej odpowiada Rada Polityki Pieniężnej (RPP) działająca przy Narodowym Banku Polskim (NBP). Na podstawie doniesień specjalistów, gremium decyduje, czy państwo będzie starało się ograniczać wzrost inflacji poprzez zmniejszenie ilości pieniądza w gospodarce, czy też nie.

Jeżeli RPP skieruje swoje działania w stronę restrykcyjnej polityki pieniężnej, podniesione zostaną m.in. stopy procentowe, a zatem kredyty w całym kraju automatycznie podrożeją. Trudniejsza spłata zobowiązania pociągnie za sobą konieczność pogłębionej weryfikacji zdolności kredytowej, którą banki przeprowadzają zawsze przed udzieleniem świadczenia. Ostatecznym wynikiem procesu będzie zmniejszenie odsetka udzielonych kredytów, co ograniczy ilość gotówki w obrocie i ma doprowadzić do umocnienia waluty.

Jak mądrze pożyczać, gdy państwo walczy z inflacją?

W wyniku podnoszenia stóp procentowych, raty kredytowe Polaków poszybowały w górę. Wiele osób stanęło twarzą w twarz z poważnymi problemami finansowymi. Jak uniknąć podobnych kłopotów w chwili, gdy jesteśmy zmuszeni starać się o świadczenie w trakcie kryzysu?

Po pierwsze, musimy pamiętać, że w czasach trudnych, na rynku często pojawiają się podmioty, które chcą cynicznie wykorzystać desperację osób w tarapatach finansowych. Podczas szukania idealnej oferty kredytu wystrzegajmy się zatem wszystkich propozycji, które wydają się nierealne lub zbyt wyidealizowane. Nie dajmy skusić się nadzwyczaj niskiemu oprocentowaniu, czy nielogicznie atrakcyjnym promocjom. Wybierajmy współpracę wyłącznie z firmami, które znamy sprzed kryzysu. Możemy także przeanalizować dostępne w sieci rankingi pożyczkowe. Jednym z nich jest zestawienie kredytów Comparer.pl, gdzie oferty są na bieżąco monitorowane i aktualizowane.

Dodatkowo musimy zastanowić się nad formą oprocentowania, która nas interesuje. Jeżeli jesteśmy osobami ceniącymi sobie bezpieczeństwo, być może najlepszą opcją będzie dla nas kredyt z oprocentowaniem stałym. Jest on z założenia nieco droższy, ale daje większe poczucie stabilności. Posiadając umowę na takie zobowiązanie, nie dotknie nas żadne zawirowanie gospodarcze wpływające na wzrost stóp procentowych.

Alternatywa dla kredytu w czasie kryzysu

Jeśli planujesz budowę domu lub większą inwestycję, oczywiste jest, że musisz starać się o odpowiedni kredyt. Duża część Polaków pożycza pieniądze jednak na zupełnie inne cele, które są związane z konsumpcją. W takiej sytuacji aplikowanie o tradycyjny kredyt to tylko jedna z opcji. Jakie mamy alternatywy?

Nie każda osoba, która potrzebuje pieniędzy, musi wnioskować o kredyt w banku. Jeśli potrzebujemy tylko kilkuset lub kilku tysięcy złotych pożyczki, aby kupić jakiś niezbędny, drogi przedmiot lub dopłacić do miesięcznych rachunków, spokojnie możemy skorzystać z oferty prywatnych firm pożyczkowych. Aby sprawdzić szczegóły funkcjonowania takich instytucji, odwiedź witrynę Comparer.pl i dowiedz się więcej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here