Podobno większość firm upada po około dwóch pierwszych latach od rozpoczęcia działalności. To bardzo smutna wiadomość dla tych, którzy dopiero planują start w biznesie. Co jest powodem takiego stanu rzeczy? Czasem zwykły pech, jednak często też nieodpowiednie zarządzanie, brak konsekwencji oraz przede wszystkim pomysłu na siebie. Jak więc znaleźć drogę, która doprowadzi nas do finansowego sukcesu? Ciekawą opcją, którą rozważa wielu początkujących przedsiębiorców, jest franczyza. To gotowy model biznesowy, z którego możemy korzystać na pewnych warunkach. W pewnym sensie jest to przepis na sukces, chociaż nie da się ukryć, że wiąże się to także z niemałym ryzykiem. Warto zastanowić się, czy jest to dobra opcja dla nowicjusza.
Franczyza – co otrzymujesz na start?
W zamian za pewne opłaty, czyli np. opłatę licencyjną lub stałą opłatę franczyzową od utargu, dostajemy od franczyzodawcy wiele benefitów różnego rodzaju. Jesteśmy odpowiednio szkoleni, pomaga się nam znaleźć i obrandować lokal, a często także przydziela nam się opiekuna regionalnego. Tak to działa w przypadku niektórych franczyz z branży aptecznej https://allebiznes.pl/category/franczyza/apteki-i-artykuly-zdrowotne/. Często możemy otrzymać także na dostęp do systemów informatycznych wspomagających zarządzanie placówką franczyzową albo wsparcie marketingowe. To pakiet korzyści, na które nie może liczyć samodzielny przedsiębiorca.
Franczyza – czy można zacząć bez doświadczenia?
Franczyzodawcy często wiele obiecują i przekonują, że każdy może wystartować z własnym biznesem opatrzonym ich logiem. Jednak w rzeczywistości powinniśmy mieć na uwadze, że szkolenia mogą okazać się niewystarczające, jeśli nie mamy żadnego doświadczenia. Jeśli chcemy prowadzić placówkę, mieć umiejętność zarządzania personelem. Dobrze jest też posiadać doświadczenie w sprzedaży. Otwierając sklep z artykułami dziecięcymi, możemy czasem sami stanąć przy kasie https://allebiznes.pl/category/franczyza/artykuly-dzieciece/. Warto to sprawdzić. Pamiętajmy, że chociaż mamy za sobą wsparcie franczyzodawcy, to jednak inwestujemy swoje własne pieniądze i ponosimy ryzyko. Zatem nie zaczynajmy zupełnie od zera.