Dobra organizacja jest bardzo ważna w przypadku działalności dotyczącej sprzedaży towarów. Zarządzanie towarami oraz stanem magazynowym jest wtedy zdecydowanie łatwiejsze, dlatego nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na wydanie zewnętrzne.
Organizacja firmy
Prowadzenie ewidencji obrotu magazynowego odgrywa bardzo ważną rolę w procesie organizacji firmy. O formie prowadzonej dokumentacji decyduje oczywiście właściciel firmy lub kierownik. Wydanie zewnętrzne to specjalny dokument, który jest związany z obrotem magazynowym. Na jego podstawie dostępne produkty i materiały są przekazywane na sprzedaż. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że może on być wykorzystywany także przy nieodpłatnym wydawaniu towarów.
Czym jest wydanie zewnętrzne?
Podstawą są oczywiście transakcje między poszczególnymi kontrahentami i to z nimi w pierwszej kolejności powinno kojarzyć się wydanie zewnętrzne. Dokument WZ jest podstawą do wydania faktury lub paragonu. Wystawienie prawidłowego rachunku w ciągu 7 dni od przygotowania WZ jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Warto w tym miejscu przypomnieć podstawę prawną, czyli art. 87 par 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 199r roku Ordynacja podatkowa. Prowadzenie własnej działalności może być trochę skomplikowane dla początkujących osób, dlatego dobrym pomysłem jest zatrudnienie księgowej lub doradcy podatkowego, który zajmie się wszystkimi prawnymi kwestiami. Trzeba także pamiętać o prawidłowym wypełnieniu wydania zewnętrznego, ponieważ wszelkie błędy mogą sprawić, że dokument nie będzie ważny.
Czego może dotyczyć dokument WZ?
Podstawowe informacje o dokonanych transakcjach znacząco ułatwiają kontrolę nad magazynem. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wydanie zewnętrzne może dotyczyć wszystkich produktów przekazanych na zewnątrz, czyli również wyposażenia firmy oraz narzędzi. Wśród odbiorców wydania zewnętrznego można wymienić nie tylko kontrahentów, ale również pracowników przedsiębiorstwa, osoby trzecie oraz resztę podmiotów gospodarczych. Wydanie zewnętrzne to dokument magazynowy, dlatego co do zasady nie może być wpisany jako podstawa ewidencji w Księdze Przychodów i Rozchodów. Od każdej zasady są jednak wyjątki i tak samo jest w tym przypadku, a dokładniej chodzi tu o zakup towarów oraz materiałów handlowych. Sam fakt takiego działania trzeba wpisać do KPiR niezwłocznie po dostarczeniu tych produktów.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na afaktury.pl.