Sytuacja na rynku usług finansowych w Polsce potrafi zmieniać się bardzo dynamicznie. Wynika to z faktu, że potrzeby i oczekiwania klientów ewoluują, w związku z czym konieczne jest tworzenie nowych produktów finansowych i dostosowywanie ich do bieżących wymagań. Jest to wyraźnie widoczne choćby w przypadku coraz to nowych typów kredytów udostępnianych przez banki.
Obecnie wśród najpopularniejszych rodzajów kredytów możemy wymienić już nie tylko tradycyjne kredyty gotówkowe i kredyty hipoteczne, ale także kredyty konsolidacyjne. Konsolidacja zobowiązań to interesujący temat, w który warto się wgłębić, ponieważ prędzej czy później taka wiedza może okazać się przydatna. W takim razie, do kogo skierowany jest ten typ kredytu? W jakich sytuacjach będzie on najbardziej skuteczny?
Komu przyda się kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny umożliwia połączenie wielu różnych zobowiązań finansowych (kart kredytowych, kredytów gotówkowych, linii kredytowych i nie tylko) w jedną całość. Jego skutkiem jest nie tylko zmniejszenie ilości aktualnie spłacanych długów, ale też pomniejszenie ich raty.
Rata kredytu konsolidacyjnego powinna bowiem z założenia być niższa niż suma rat skonsolidowanych długów. Jest to możliwe dzięki wydłużeniu okresu spłaty zobowiązania – może on wynieść kilka, a nawet kilkanaście lat, w związku z czym każdy powinien być w stanie znaleźć rozwiązanie, które będzie dla niego korzystne.
Konsolidacja jest rozwiązaniem kierowanym przede wszystkim do osób, dla których obecna wysokość rat zobowiązań jest przytłaczająca. Można przeczytać więcej na ten temat na przykład tutaj: https://splatapozyczek.pl/kredyt-konsolidacyjny/. Trzeba jednak pamiętać o tym, że im wcześniej zawnioskujemy o konsolidację, tym większe będziemy mieli szanse na jej powodzenie. Dlatego warto pomyśleć o niej już w momencie, kiedy problemy finansowe będą dopiero pojawiać się na horyzoncie, a nie czekać, aż pojawią się opóźnienia w spłacie zobowiązań.
Może to być również dobry wybór dla tych kredytobiorców, którzy co prawda nie mają problemu z terminową spłatą długów, ale chcieliby mieć co miesiąc więcej środków do dyspozycji po opłaceniu wszystkich rachunków i rat, aby na przykład móc odkładać większe kwoty na rachunek oszczędnościowy. Co ciekawe, kredyt konsolidacyjny umożliwia także dobranie dodatkowej gotówki na dowolny cel, więc można za jego pomocą nie tylko połączyć obecne długi, ale też sfinansować jakiś nowy wydatek.
Co zrobić, żeby otrzymać kredyt konsolidacyjny?
To, czy kredyt konsolidacyjny zostanie przyznany, zależy między innymi od wyniku weryfikacji zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa z kolei jest obliczana na podstawie nie tylko wysokości zarobków czy kosztów utrzymania, ale też wysokości obecnych zobowiązań. Wszystko to sprawia, że otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej może okazać się trudne, zwłaszcza, jeśli znajdujemy się w trudnej sytuacji finansowej.
W takim przypadku przyda się wsparcie eksperta kredytowego, takiego jak Spłata Pożyczek. Z uwagi na szeroką wiedzę na temat polskiego rynku usług finansowych, a także wieloletnie doświadczenie, dobry ekspert kredytowy będzie w stanie uzyskać korzystny kredyt nawet w skomplikowanych i trudnych sytuacjach.