Wiele osób twierdzi, że szkolenia to strata czasu. Mają bowiem pracę, która według nich daje im stabilizację i bezpieczeństwo, a oni doskonale wiedzą, jak mają ją wykonywać. Jednak po pewnym czasie pojawia się rutyna i stagnacja na pewnym stałym poziomie. Takie osoby nie chcą się rozwijać. A brak rozwoju sprawia, że w momencie utraty zatrudnienia, jest u nich bardzo ciężko z przekwalifikowaniem i w ogóle znalezieniem innego zatrudnienia. Dbając o samorozwój, dba się o swoją przyszłość — a w tym pomagają szkolenia.
Jakie zalety mają kursy doszkalające?
Szkolenia zapewniają doskonalenie zdobytych umiejętności, poszerzenie zdobytej wiedzy — wiedza przecież nie stoi w miejscu. Poza tym szkolenia mają też dodatkowe zalety w postaci:
- praktycznego doświadczenia
- wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami kursu
- nawiązania ciekawej współpracy
- podnoszenia kwalifikacji, a co daje możliwość uzyskania awansu
- rozszerzenia możliwości zatrudnienia
- wzrostu pewności siebie
- większego poczucia własnej wartości
- Zwiększonej jakości wykonywanej pracy.
Szkolenia i kursy są poza tym wciąż jedną z najpopularniejszych form kształcenia przede wszystkim w firmach. Coraz większe znaczenie ma także coaching oraz kształcenie się na odległość (e-learning). Ta ostatnia forma zdobyła popularność zwłaszcza w ostatnich latach — podczas pandemii COVID-19. Na rynku rośnie też liczba firm i instytucji, które organizują tematyczne, specjalistyczne sympozja, konferencje i warsztaty zawodowe. Korzystają z nich przede wszystkim specjaliści z jednej dziedziny. Zaletą takich spotkań jest możliwość wysłuchania wykładu znanej osoby czy nawet autorytetu naukowego.
Gdzie można znaleźć odpowiednie kursy?
Kursy doszkalające oferuje wiele placówek szkoleniowych jak np. Studium Prawa Europejskiego. Można je odbyć online w Internecie lub stacjonarnie. Są to szkolenia jednodniowe, weekendowe lub wieczorowe. Takim przykładem jest Studium prawa europejskiego. Kursy skierowane są do różnych osób i odpowiadają różnym potrzebom, a nie tylko prawniczym zagadnieniom. Są tu doszkalające kursy zawodowe dla pedagogów i psychologów pracujących w szkołach lub placówkach oświatowych, czy specjalistyczne kursy dla pracowników placówek medycznych lub osób zatrudnionych w instytucjach kultury. Wysoki poziom sprawia, że kursanci poszerzają swoją wiedzę i zdobywają nowe umiejętności, które potem przenoszą na grunt zawodowy w miejscu swojego zatrudnienia. Z odbycia kursu doszkalającego jest więc obopólna korzyść — dla pracownika i dla pracodawcy.