Zgodnie z wyrokiem TSUE banki muszą zwrócić nam proporcjonalną część prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu. Z puntu widzenia konsumenta niesie to za sobą wiele korzyści. W tym przypadku zasada jest prosta – im szybciej nastąpiła spłata zobowiązania, tym wyższa kwota zwrotu. Ciekawym jest, że instytucje finansowe muszą zwrócić swoim klientom około 1 mld złotych.
Rozliczenie z kredytobiorcą
Wcześniejsza spłata zobowiązania jest równoznaczna z koniecznością rozliczenia się z kredytobiorcą. Zwrócona kwota jest uzależniona od terminu spłaty. Jeśli umowa obowiązywała 200 dni, a kredyt został spłacony po 150 dniach, to bank musi zwrócić nam część kosztów za 50 dni. Mowa tutaj o opłatach administracyjnych, prowizji, ubezpieczeniu itd. Jeszcze niedawno większość instytucji nie zwracała klientom ani złotówki. Obecnie banki muszą stosować się do nowych przepisów, co jest wielką zaletą dla kredytobiorców.
W momencie spłaty zobowiązania bank powinien przedstawić nam konkretną kwotę, która zostanie zwrócona. Warto zaznaczyć, że nie ma tutaj znaczenia, kiedy dokładnie ponieśliśmy wyżej wspomniane koszta. Liczy się wyłącznie data podpisania umowy kredytowej. Należy o tym wiedzieć, tak aby nie dać się wprowadzić w błąd.
Postępowanie wyjaśniające
Mogłoby się wydawać, że wypłata gotówki za wcześniejszą spłatę kredytu jest czymś naturalnym. Niestety nie każda instytucja działa w zgodzie z przepisami prawa. Może zdarzyć się tak, że bank zaniecha zwrotu. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy złożyć reklamację. Jeśli zostanie ona odrzucona przez kredytodawcę, to nie pozostaje nam nic innego, jak postępowanie wyjaśniające.
Bank, który nie przestrzega przepisów prawa może zostać ukarany grzywną finansową. Należy dodać, że jest ona dość wysoka, co powinno zniechęcić instytucje finansowe do nieuczciwego postępowania. W przypadku problemów z otrzymaniem gotówki warto jest skorzystać z pomocy prawnika. Kancelaria Lextio oferuje kompleksowe wsparcie osobom, które mają problem z niewypłacalnym bankiem.