Ubezpieczenia samochodu – co powinieneś o nich wiedzieć?

Szeroka oferta ubezpieczeń komunikacyjnych dostępnych na rynku może powodować dezorientację. Jednak duża konkurencja jest zaletą, bo przekłada się na niskie ceny. Co należy wiedzieć o ubezpieczeniach samochodu, by wybrać najkorzystniejszą opcję?

Ubezpieczenie OC

OC, czyli odpowiedzialność cywilna to jedyne w naszym kraju obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Polisa pokrywa koszty szkód, które wyrządzi kierowca poruszając się autem. Odpowiedzialność ubezpieczyciela wynosi aż 5 milionów euro w przypadku szkód osobowych i 1 milion euro, jeśli chodzi o szkody na mieniu. Każdy  właściciel pojazdu zobowiązany jest do wykupienia 12-miesięcznej polisy OC, czego należy dokonać najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. Brak ważnego ubezpieczenia grozi karami, niekiedy znacznie przekraczającymi wysokość uiszczonych składek.

Koszt ubezpieczenia zależy od wielu czynników. Jednym z decydujących jest między innymi wiek kierowcy – młodsi, przynajmniej statystycznie powodujący więcej wypadków, są zmuszeni głębiej sięgnąć do portfela. Dla mniej doświadczonych kierowców korzystnym rozwiązaniem bywa współwłasność auta z członkiem rodziny, który może pochwalić się dłuższym stażem za kierownicą. Koszt spada bowiem nawet o kilkadziesiąt procent w miarę upływu kolejnych lat bezszkodowej jazdy. Na cenę ubezpieczenia OC wpływa również miejsce zamieszkania kierowcy, statystyki dowodzą bowiem, że w dużych miastach wypadki i kolizje zdarzają się częściej. Bardzo ważny czynnik stanowi dodatkowo model pojazdu, a konkretnie pojemność silnika. Posiadacze większych aut muszą liczyć się z wyższymi kosztami.

Zakres ubezpieczenia OC jest regulowane ustawowo, dlatego usługi ubezpieczycieli są do siebie podobne. Przy wyborze możemy jedynie kierować się opiniami dotyczącymi sprawnej obsługi lub obecnością dodatkowych usług, na przykład holowania po spowodowaniu kolizji. Najważniejszym czynnikiem będzie oczywiście cena, a w znalezieniu najniższej pomoże sprawdzony kalkulator ubezpieczenia OC, gdzie istnieje możliwość porównania ofert wiodących towarzystw i zakupu polisy online.

Autocasco

AC jest w naszym kraju polisą dobrowolną. Przy jej pomocy możemy ubezpieczyć pojazd od wypadku, kradzieży czy pożaru. Polisy AC są zróżnicowane. Duże znaczenie odgrywa między innymi sposób rozliczenia. Bezgotówkowy oznacza, że zostawiasz samochód w warsztacie, a o koszty martwi się ubezpieczyciel. Przy rozliczeniu gotówkowym towarzystwo wycenia szkodę, a następnie przelewa wyliczoną sumę na rachunek klienta. Niestety zdarza się, że nie starczy ona na zadowalającą naprawę. Czy warto korzystać z AC? To z pewnością oferta dla właścicieli droższych i nowszych pojazdów, którzy mają więcej do stracenia. Wykupując AC w pakiecie z OC istnieje szansa na sporą zniżkę, co zresztą powinien wykazać kalkulator ubezpieczenia OC i AC.

Ubezpieczenie NNW

Polisa NNW chroni kierowcę od następstw nieszczęśliwych wypadków. Odszkodowanie zostanie wypłacone w przypadku śmierci lub uszczerbku na zdrowiu kierowcy. Zanim zdecydujesz się ją wykupić, zastanów się, jak wiele możesz uzyskać od ubezpieczyciela w przypadku kontuzji. Uszczerbek na zdrowiu jest wyliczany procentowo, więc przy małej polisie nie ugrasz zbyt wiele. Z kolei wysoka, droższa polisa NNW może okazać się zbawienna, gdy stan zdrowia uniemożliwi Ci pracę.

Assistance

Do dyspozycji mamy jeszcze polisę assistance. Stanowi ona zbiór usług przysługujących kierowcom, gdy dojdzie do wypadku bądź awarii. Klient może wtedy liczyć na przykład na wsparcie pomocy drogowej czy udostępnienie auta zastępczego. Oferty assistance są bardzo zróżnicowane, dlatego je również warto porównywać przy pomocy kalkulatora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here