Firmy coraz częściej decydują się na korzystanie z usług freelancerów programistów. Taka forma współpracy jest wygodna zarówno dla tych firm, jak i wolnych strzelców. Ciekawe jest jednak to, że praca w formie freelancingu nadal nie jest powszechnie znana w społeczeństwie. Jeszcze niedawno (a być może nadal), praca jako wolny strzelec kojarzyła się z osobami z predyspozycjami do dużego ryzyka. Prawda jest jednak taka, że freelancing staje się z roku na rok coraz bardziej powszechną formą współpracy szczególnie w sektorze IT.
Poniżej prezentujemy 5 zalet z bycia programistą freelancerem.
1. Elastyczność w godzinach pracy
Na pierwszym miejscu zalet pracy w formie freelancingu należy umieścić nienormowany czas pracy. Nad freelancerem nie ma szefa, dlatego sam może zadecydować kiedy pracuje, w jakim tempie, oraz jak wyglądają jego przerwy od pracy. Oczywiście wymaga to dużej samodyscypliny i zorganizowania, gdyż brak nadzoru ze strony pracodawcy może przynieść skutek przeciwny do zamierzonego. Jeżeli jednak posiadamy odpowiednie umiejętności miękkie, freelancing może dostarczyć dużo wolności w kwestii dopasowywania swoich godzin pracy względem życia osobistego.
2. Praca w dowolnym miejscu
Warto pamiętać, że w przypadku freelancingu nie tylko godziny pracy mogą być dobierane na własną rękę. Dużą zaletą pracy freelancera programisty jest również to, że nie jest uzależniony od konkretnego miejsca – a przynajmniej nie w takim stopniu, jak w pracy na etat. Narzędziem pracy programisty jest bowiem bardzo często laptop, którego można zabrać ze sobą gdziekolwiek chcemy. Możliwość pracy w dowolnym miejscu to korzyść dla tych, których pasją jest podróżowanie.
3. Większe możliwości zarobkowe
Pomimo, że powszechne przekonanie jest z goła inne, to freelancerzy mogą liczyć na większe zarobki w porównaniu z programistami etatowymi. Oczywiście nie wynika to samo z siebie. Freelancer musi posiadać bowiem dodatkowe umiejętności związane z pozyskiwaniem i utrzymywaniem klientów, a także negocjowaniem satysfakcjonujących warunków współpracy.
Warto również pamiętać, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej jako płatnik VAT daje freelancerowi możliwość wykorzystania ulg podatkowych. Zakup niezbędnego oprogramowania, sprzętu, czy pewne formy reklamy mogą być kosztem prowadzenia działalności, dzięki czemu ich zakup wiąże się z mniejszymi wydatkami.
Dodatkowo freelancerzy nie muszą pojawiać się każdego dnia w biurze, co wiąże się nie tylko z brakiem regularnych wydatków na paliwo, lecz również z oszczędnością czasu, który można poświęcić na produktywne aktywności lub działania związane z tzw. core business.
4. Dowolność w wyborze klientów i zleceń
Freelancing to także sposób na spełnienie swoich marzeń i ambicji zawodowych. Sami możemy zadecydować, jakie zlecenia chcemy przyjmować i realizować. Sami ustalamy stawki i dostosowujemy swoje możliwości przerobowe.
5. Urlop w dowolnym czasie
Korzyścią z pracy w formie freelancingu jest także możliwość zrobienia sobie wolnego w najbardziej dogodnym momencie. Z reguły swój urlop można szybko zorganizować, odpowiednio porządkując swoje zlecenia. W przypadku freelancingu nie trzeba zgłaszać się do przełożonych, wypełniać żadnych wniosków, ani liczyć się z ewentualną odmową. Oczywiście minusem jest jednak fakt, że za urlop w przypadku freelancingu nikt nam nie zapłaci.
Podsumowanie
Freelancing to forma, która dostarcza wielu różnego rodzaju korzyści. Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy mają odpowiednią samodyscyplinę i umiejętności organizacji swojego czasu, aby wytrwać w takiej formie pracy. To co dla jednych jest wolnością, dla innych może być dużym ciężarem.
Źródło: TeamQuest – praca IT